Przepis na biznes pralniczy

W każdym biznesie najlepszą receptą na sukces  jest  dobry pomysł i rzetelna wiedza branż ,w którą chcemy zainwestować. Bardzo dużo zależy też od osobistych cech przyszłego właściciela- praca na swoim wymaga odwagi, gotowości do poświęceń, odporności na stres i tytanicznej wręcz pracowitości. No i wiadomo- potrzebny też choćby łut szczęścia.

Można otworzyć dwa rodzaje pralni- albo pralnię chemiczną, gdzie czyści się na sucho bez użycia wody, oraz pralnię wodną, gdzie czynnikiem piorącym jest właśnie woda z detergentem. W naszych, polskich warunkach pralnie wodne skierowane są w przeważającej mierze do klientów zbiorowych ( szpitale, hotele, pensjonaty, sanatoria itp.), a pralnie chemiczne obsługują klientów indywidualnych. Pierwsza decyzja dotyczyć powinna właśnie wyboru rodzaju pralni, gdyż od tego będą zależeć dalsze posunięcia. Szacunkowo licząc otwarcie  niewielkiej pralni chemicznej mieści się pomiędzy 200-300 tysięcy złotych, podobne koszty trzeba ponieść przy otwarciu pralni wodnej. Wprawdzie maszyny do prania wodnego są nieco tańsze od agregatu chemicznego, ale decydując się na pralnie o charakterze przemysłowym potrzeba więcej maszyn i to o  dość dużej ładowności, no  powierzchnia pralni też jest zdecydowanie większa, więc większe będą koszty wynajmu, ogrzewania, mediów itp.

Trzeba pamiętać o wszystkich ograniczeniach prawnych jakimi jest obwarowana ta branża. Nie chodzi o jakieś dodatkowe pozwolenia, czy koncesje, bo tych na szczęście nie ma, ale o przepisy bhp, przepisy pracownicze, środowiskowe oraz ograniczenia jakim podlega lokal przeznaczony na pralnię i to zarówno wodną jak i chemiczną. Chodzi o wielkość, wysokość pomieszczeń, pokrycie ścian i podłogi specjalnymi materiałami nienasiąkliwymi, dodatkowe pomieszczenia pracownicze, sanitarne i przeznaczone na magazyny środków chemicznych, oraz wymagania dotyczące wentylacji, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej, która musi być dostosowana do poboru bardzo dużych mocy.

Dwie kluczowe dla biznesu pralniczego decyzje to decyzja o lokalizacji przyszłej  pralni oraz o zakupie maszyn pralniczych. W przypadku pralni wodnej lokalizacja nie ma aż tak istotnego znaczenia, bo pralnie przemysłowe mogą być usytuowane za miastem, byle dojazd był prosty, ale pralnie chemiczne już potrzebują doskonałej lokalizacji. W tym wypadku doskonała, znaczy taka, gdzie są ludzie i gdzie łatwo dojechać i bezpłatnie zaparkować.

Jeśli chodzi o zakup maszyn pralniczych, to pierwsze pytanie brzmi- maszyny nowe, czy używane. Te drugie mogą być nawet o 50 % tańsze, ale ryzyko kosztownych awarii o wiele, wiele większe. Poza tym nowe maszyny są bardziej zaawansowane technologicznie, więc oferują szerszą ofertę i wyższą jakość usługi.

Na szczęście na rynku są firmy, które kompleksowo zajmują się takimi 

Punkt pralniczy

Punkty pralnicze to dla klientów substytut pralni, bo dla klienta nie ma...

Jaki środek do prania...

Od wyboru właściwego środka piorącego, zależy w dużej mierze nie tylko...

Zobacz także

czy kosmetyki do solarium należy wybierać pod konkretny program opalania?


rolki poliuretanowe

Polecamy