Magiel

Maglowanie znaczy inaczej prasowanie, więc magiel ( nazwa potoczna maglownica)  to urządzenie, które służy do prasowania . Ponieważ przez dość długi czas funkcjonowało bardzo wiele punktów usługowych, gdzie można było oddać bieliznę i pościel do prasowania ( szczególnie popularne było to w okresie komuny, w zasadzie można powiedzieć, że była to jedna z bardzo nielicznych dziedzin, gdzie omnipotentne  państwo zezwalało niektórym obywatelom na prowadzenie własnego biznesu), terminem magiel określano właśnie ów punkt usługowy.

Samo urządzenie jest znane od bardzo dawna. W muzeach są prezentowane egzemplarze starodawnych maglownic stosowanych na bogatszych dworach szlacheckich.

Urządzenia do maglowania działają na następującej zasadzie-

– bielizna jest nawijana na wałek, przetacza się pomiędzy dwiema płaszczyznami, w związku z czym jest zgniatana i prasowana

– bielizna jest wprowadzana pomiędzy dwa  ruszające się walce. Obrót walców skutkuje przesuwaniem się prasowanej bielizny. Jeden z walców jest napędzany, a drugi służy do docisku. Walce mają różne średnice oraz długości. Spotykamy walce krótkie, o długości najwyżej kilkudziesięciu  centymetrów – maglownice z tak krótkimi walcami miały zastosowanie  w domu i często napędzane były  poprzez korbkę, siłą rąk. Są też walce długie, nawet pond dwumetrowe- te stosowane były w zakładach usługowych i pralniach.

Walce mogą mieć trzy rodzaje napędu:

– ręczny, czyli korba, koło przesuwane siłą mięśni

– napęd elektryczny, tych jest najwięcej

– napęd gazowy

– napęd elektryczno gazowy

Nowocześniejsze modele maglownic mają dziś zastosowanie w tak zwanych pralniach wodnych, czyli w pralniach w których pierze się za pomocą wody oraz detergentu. W naszych warunkach takie pralnie mają głównie charakter przemysłowy, czyli obsługują tak zwanych dużych klientów takich jak na przykład szpitale, sanatoria, jednostki wojskowe, hotel itp. Maglownice w takich pralniach są jednak sukcesywnie wypierane przez nowocześniejsze prasownice, które nie tylko są bardziej ekonomiczne w eksploatacji,  gwarantują większe bezpieczeństwo, ale przede wszystkim proponują usługe na najwyższym poziomie.

Rodzaje bębnów i pralek...

Bęben to kluczowy część pralki, w nim przecież dokonuje się cały proces...

Clean room

Dosłowne tłumaczenie clean room jest nieco mylące, bo „czysty...

Zobacz także

czy kosmetyki do solarium należy wybierać pod konkretny program opalania?


rolki poliuretanowe

Polecamy